Przedstawiamy: Eric Carle - czarodziej od kolażu

Eric Carle to legenda książki dziecięcej, niesamowity człowiek, fantastyczny artysta. Bardzo łatwo rozpoznać prace Erica Carle - jego twórczość to kolaż - skrawki bibułki, papieru pomalowanego pędzlem, gąbką, albo wręcz palcami. Kreatywność wszak ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Wszystkie te barwne skrawki tworzą następnie piękne ilustracje.Urodził się w Syrakuze, w 1929 roku w rodzinie niemieckich emigrantów. Rysował od dziecka i nigdy mu "nie przeszło". Pytany o inspiracje opowiada o swoim dzieciństwie i wyprawach do lasu z ojcem. To właśnie te wycieczki miały tak wielki wpływ na jego ilustracje - spacery, podczas których ojciec pokazywał małemu Ericowi różne małe zwierzęta i owady żyjące w lesie.  Kontakt z naturą jest nieoceniony, uczy wrażliwości na piękno przyrody i wyostrza zmysł obserwacji.

 
Ilustracja pochodzi z książki "Biedronka"


Eric Carle wraz z rodzicami, wyjechał do Niemiec i tam ukończył prestiżową uczelnię artystyczną w Niemczech - Akademie der bildenden Künste w Sztutgarcie. Jednak wciąż marzył o powrocie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a marzenie to udało mu się zrealizować w 1952 roku.

I to wtedy na dobre rozpoczęła się jego przygoda z książką dla dzieci - wraz z Billem Martinem stworzył swoją pierwszą książkę: "Miś patrzy!", która w tym roku ma swój jubileusz

Miś patrzy!
Niewątpliwie najsłynniejszą książką jest "Bardzo głodna gąsienica", która nawet ma swój Doodle z okazji 40-tej rocznicy wydania. To prawdopodobnie najchętniej czytana książka dla dzieci.


Bardzo łatwo rozpoznać prace Erica Carle - jego twórczość to kolaż - skrawki bibułki, papieru pomalowanego pędzlem, gąbką, albo wręcz palcami. Kreatywność wszak ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Wszystkie te barwne skrawki tworzą następnie piękne ilustracje.

Konik morski

Ale same ilustracje to przecież nie wszystko. Książki Erica Carle to również przezroczystości, wycięcia, a nawet dźwięki. Po co to wszystko? Sam Carle mówi, że dla dziecka przjście z domowego zacisza do przedszkola lub szkoły, zawsze jest traumatyczne, gdyż nowe i nieznane rodzi lęk. Dlatego tworzy książki, które łączą naukę i zabawę dając dzieciom radość, żeby przeskok z bezpiecznego i znanego domowego świata w świat obcy i nieznajomy był łatwiejszy.

Miłego czytania!

Komentarze