Przejdź do głównej zawartości

Przedstawiamy: Eric Carle - czarodziej od kolażu

Eric Carle to legenda książki dziecięcej, niesamowity człowiek, fantastyczny artysta. Bardzo łatwo rozpoznać prace Erica Carle - jego twórczość to kolaż - skrawki bibułki, papieru pomalowanego pędzlem, gąbką, albo wręcz palcami. Kreatywność wszak ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Wszystkie te barwne skrawki tworzą następnie piękne ilustracje.



Urodził się w Syrakuze, w 1929 roku w rodzinie niemieckich emigrantów. Rysował od dziecka i nigdy mu "nie przeszło". Pytany o inspiracje opowiada o swoim dzieciństwie i wyprawach do lasu z ojcem. To właśnie te wycieczki miały tak wielki wpływ na jego ilustracje - spacery, podczas których ojciec pokazywał małemu Ericowi różne małe zwierzęta i owady żyjące w lesie.  Kontakt z naturą jest nieoceniony, uczy wrażliwości na piękno przyrody i wyostrza zmysł obserwacji.

 
Ilustracja pochodzi z książki "Biedronka"


Eric Carle wraz z rodzicami, wyjechał do Niemiec i tam ukończył prestiżową uczelnię artystyczną w Niemczech - Akademie der bildenden Künste w Sztutgarcie. Jednak wciąż marzył o powrocie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a marzenie to udało mu się zrealizować w 1952 roku.

I to wtedy na dobre rozpoczęła się jego przygoda z książką dla dzieci - wraz z Billem Martinem stworzył swoją pierwszą książkę: "Miś patrzy!", która w tym roku ma swój jubileusz

Miś patrzy!
Niewątpliwie najsłynniejszą książką jest "Bardzo głodna gąsienica", która nawet ma swój Doodle z okazji 40-tej rocznicy wydania. To prawdopodobnie najchętniej czytana książka dla dzieci.


Bardzo łatwo rozpoznać prace Erica Carle - jego twórczość to kolaż - skrawki bibułki, papieru pomalowanego pędzlem, gąbką, albo wręcz palcami. Kreatywność wszak ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Wszystkie te barwne skrawki tworzą następnie piękne ilustracje.

Konik morski

Ale same ilustracje to przecież nie wszystko. Książki Erica Carle to również przezroczystości, wycięcia, a nawet dźwięki. Po co to wszystko? Sam Carle mówi, że dla dziecka przjście z domowego zacisza do przedszkola lub szkoły, zawsze jest traumatyczne, gdyż nowe i nieznane rodzi lęk. Dlatego tworzy książki, które łączą naukę i zabawę dając dzieciom radość, żeby przeskok z bezpiecznego i znanego domowego świata w świat obcy i nieznajomy był łatwiejszy.

Miłego czytania!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Tato, zdobądź dla mnie księżyc" Eric Carle

Pamiętacie  "Konika morskiego" ? Przedstawiamy kolejną książkę o Tacie! Monika jest małą dziewczynką, która pragnie pobawić się z Księżycem. Ale jak to zrobić? Poprosić Tatę :-) Bo wiadomo, że Tata może wszystko, nawet zdobyć Księżyc! Tato, zdobądź dla mnie Księżyc To piękna książka o rodzicielstwie, o dziecięcych marzeniach i o tym, że Tata to prawdziwy bohater, który te marzenia stara się spełniać. Zresztą sami zobaczcie!

Rozmowa z Simoną Smataną

  Zdjęcie z archiwum Simony Smatany   Jest Pani artystką, ilustratorką i tworzy piękne książki dla dzieci. Wydaje się Pani również bardzo związana z naturą. Pani książki zostały przetłumaczone na ponad 12 języków. Czy może nam Pani opowiedzieć o swojej podróży artystycznej? Moja podróż to proces odkrywania siebie, który trwa przez całe życie. Choć zawsze lubiłam rysować i tworzyć, to dopiero podczas studiów odkryłam swoją pasję do ilustracji i opowiadania historii. Niestety moja rodzina nie postrzegała sztuki jako ścieżki kariery, która umożliwia przeżycie. Mnie samej wydawało się, że tylko kilkoro wybrańców może parać się ilustracją. Gdy spoglądam wstecz, to mam wrażenie, że to zarazem zabawne i smutne, bo tak myślałam, mając sześć lat. W tamtym czasie nie było nikogo, kto powiedziałby mi, że nie tak się rzeczy mają. Teraz jednak wiem, że każdy – jeśli tylko jest wystarczająco zdeterminowany – ma szansę zrealizować swoje marzenia. Po ukończeniu szkoły średniej czułam się zag

Wywiad z dr Mileną Ratajczak

 2023 to Rok Mikołaja Kopernika, naszego najsłynniejszego astronoma. Postanowiliśmy uczcić urodziny tego, który "wstrzymał Słońce" i zadaliśmy kilka pytań dr Milenie Ratajczak, wspaniałej astronomce, która obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.  O naszej rozmówczyni można przeczytać na stronie Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , gdzie znajduje się obszerna nota biograficzna, a także na Wikipedii . Fotografia z archiwum dr Mileny Ratajczak Dlaczego akurat astronomia? Skąd wzięło się zainteresowanie Kosmosem i czy literatura S-F miała wpływ na Pani decyzję? A jeśli tak, to które książki rozpaliły iskrę tego zainteresowania. Astronomią interesuję się od dziecka. W dzieciństwie mój starszy brat, który jest fizykiem, zwykł opowiadać na dobranoc bajki o czarnych dziurach, białych karłach i czerwonych olbrzymach. Z czasem te przerażające opowieści przerodziły się w dyskusje, które kontynuujemy do dziś. To