Przedstawiamy: Aina Bestard

Przedstawiamy dziś fenomenalną artystkę i wspaniałą osobę - Ainę Bestard!

fot. Michał PopkoDziękuję bardzo, że zgodziłaś się na wywiad!
Na swojej stronie napisałaś, że pasję rysunku odziedziczyłaś w genach, a Twój dziadek nauczył Cię rysować. Kiedy zdałaś sobie sprawę, że rysowanie to jest właśnie to, co chcesz robić?

Swoją karierę zawodową rozpoczęłam jako projektantka butów, ale w tym czasie związana byłam ze światem ilustracji – współpracowałam z Chispum i innymi wydawnictwami w Hiszpanii. Ale tak naprawdę uświadomiłam sobie, że moje miejsce jest w świecie ilustracji, kiedy zdałam sobie srawę, że w projektowaniu butów najbardziej lubię rysować wzory ich wnętrza i w ogóle rysować buty na papierze... Naprawdę lubię tę część mojej pracy jako projektanta – rysowanie i generowanie obrazów butów.


Co kryje las? Co kryje morze?

Detal i piękno, właśnie tak opisałabym Twoje rysunki. Ale w Twoich książkach nie sam detal jest istotny, to także (a może przede wszystkim) pasja do odkrywania czegoś, co ukryte. Co Cię inspiruje?

Z jednej strony inspiracją est dla mnie dziecięca ciekawość, a celem jest znaleźć prosty sposób, by tę ciekawość pobudzić. Z drugiej strony, inspiracją dla serii książek "Co kryje..?" była zaprzyjaźniona osoba, która pokazała mi sztukę, którą tworzy Carnovsky. Jego tapety zmieniają wzór, dzięki czemu możemy odkryć ukryte obrazy przy zmianie światła w pokoju. Pomyślałam, że to świetny pomysł do wykorzystania w książce dla dzieci.
Wciąż projektujesz, studiowałaś na ESDI, dlaczego zatem zajęłaś się książką dziecięcą?

Jak już wspomniałam pracuję jako projektantka butów, ale moje osobiste zainteresowania światem ilustracji i mój styl niejako same ciągną mnie w stronę książki dziecięcej. I mam wielką frajdę!
Pytałam wcześniej o inspiracje, ale czy jest jakiś artysta, którego podziwiasz najbardziej i dlaczego?

Podobają mi się różne typy sztuki i wielu artystów, ale w moim przypadku najbardziej inspirująca jest sztuka popularna albo ludowa z różnych krajów, na przykład polska sztuka ludowa, wszystkie drewniane figurki czy wycinanki są niesamowicie inspirujące. Na przykład całkiem inne sposoby na przedstawienie drzewa w różnych krajach, a nawet regionach – to bardzo pobudzające twórczo.Odwiedziłaś w zeszłym roku Targi Książki w Warszawie, mam nadzieję, że w tym roku znowu Cię zobaczymy. Ale Twoje związki z Polską są o wiele bliższe, czy mogłabyś nam o nich opowiedzieć?

Tak, mój związek z Polską trwa już bardzo długo, jako dziecko spędzałam w Polsce wakacje lipcowe razem z rodzicami. Moi rodzice są bardzo związani z Polską. Moja mama jest artystką i wiele lat temu zaczęła współracować z olskimi biennalami sztuki, natomiast mój tata jest antropologiem i bardzo się interesuje pewnymi aspektami polskiej wspólnoty, co więcej, nauczył się świetnie mówić po polsku!Jakie masz plany na najbliższą przyszłość? Czy mamy się wkrótce spodziewać nowej książki?

Obecnie pracuję nad nowym tytułem "Co kryje ciało?" i oczywiście nad innymi projektami, które mam nadzieję wkrótce się ukażą!Czy chciałabyś coś dodać, podzielić się z naszymi czytelnikami w Polsce?

Chcę tylko powiedzieć, że czuję się bardzo związana z Polską z powodu mojego dzieciństwa i kocham wasz kraj. Moja mama, podczas naszych wizyt w Polsce, uczy mnie i pokazuje jak podziwiać waszą sztukę ludową i tradycyjne ubiory, a także prace w drewnie, wycinanki i ich graficzne przedstawienia na ścianach drewnianych wiejskich domostw. To wszystko towarzyszy mi w mojej pracy. Polska to dla mnie znaczący odnośnik.Bardzo dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję do zobaczenia w Polsce!

Dziękuję, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia!


Komentarze