Przedstawiamy - Ali Mitgutsch

Autor uwielbianej przez dzieci serii "1001 drobiazgów", urodził się w Monachium 21 sierpnia 1935 roku. Stworzył Wimmelbilderbüchern (wydawane od 1968 roku!), czyli książki w dużym formacie, które na każdej stronie zawierają mnóstwo detali, a te z kolei dają możliwość opowiedzenia dziesiątek historii. Uczył się litografii w Akademii Grafiki.

© Anja Köhler (https://www.dtv.de/autor/ali-mitgutsch-16773/)
Alfons Mitgutsch to marzyciel. Cierpiał z tego powodu bardzo jako dziecko. Był wątłym, niewysokim chłopcem z głową w chmurach, który miał nieszczęście trafić na nauczyciela sadystę i szkolnych kolegów, którzy nie stronili od przemocy. W jednym z wywiadów wspomina: "Uratowała mnie moja wyobraźnia" ...  i dwóch przyjaciół, których wymyślił - osiłek Jumbo i wygadany Fritz.
Podczas wojny Ali stracił brata. Gdy wrócił z matką do zrujnowanego Monachium nie poznał miasta. Aby zarobić na życie zaczął zbierać starocie i antyki ze zniszczonych muzeów i odsprzedawać je dalej. Zawsze postrzegał świat nieco inaczej, ale wówczas zaczął dostrzegać mnogość detali.
Ilustracja pochodzi z książki "Wiosna, lato, jesień, zima"


Ali Mitgutsch do dziś mieszka w Monachium w starej kamienicy. Jego znak rozpoznawczy, to sumiaste wąsy. W przenikliwych niebieskich oczach skrywa się sporo młodzieńczej  radości. Otacza się tysiącami kolorowych przedmiotów. Na świat spogląda ze swojego małego balkonu i przenosi spostrzeżenia do swoich książek.


Ilustracja pochodzi z książki "W mieście"


Zapytany o inspiracje twierdzi, że dzięki swojej pobożnej mamie jako mały chłopiec zwiedził wiele szlaków pielgrzymkowych, a ruchome dioramy były dla niego czymś absolutnie cudownym..

Już za chwilę w księgarniach!


Ali Mitgutsch angażuje się w lokalne inicjatywy. Pozostaje marzycielem. Ma nadzieję, że różnorodność, i ludzkie rojowisko koniec końców pozostaną niezmienne.

Już niebawem ukaże się kolejna książka z serii "1001 drobiazgów"  - "Plac zabaw"!

Komentarze