Przejdź do głównej zawartości

Baaaaaaaardzo głoooooooooodna gąsienica

To chyba najbardziej znana i lubiana książka Erica Carle. Nic dziwnego!

Bardzo głodna gąsienica





Eric Carle kocha przyrodę i miłość do niej przekazuje w swoich książkach. Dzięki przygodom głodnej gąsienicy dziecko poznaje nie tylko cykl rozwoju motyla, ale uczy się jeszcze wielu innych rzeczy. 

Choćby samo zjawisko głodu, nadmiernego zaspokajania tego głodu i konsekwencji towarzyszących przejedzeniu. Bo czasem ta czekolada jest taaaaaaka pyyyyyyyyyyszna, że nie można się powstrzymać, a potem tak jakoś niedobrze i brzuch boli... 


Dziecko poznaje różne rodzaje żywności, może opowiedzieć o tym, co lubi, a za czym nie przepada i dlaczego.

Poznaje kolory i kształty, a także uczy się liczyć. Może z pomocą opiekuna lub samodzielnie zrobić pyszną sałatkę owocową, korzystając z tych samych owoców, które zjadła gąsienica: jednego jabłka, dwóch gruszek, trzech śliwek, czterech truskawek, pięciu pomarańczy i kawałka arbuza.

Ta niewielka książeczka daje wiele możliwości nauki przez zabawę. Dziecko będzie się angażować w wiele aktywności i bez większego wysiłku zapamięta nazwy, kształty oraz kolory. 

A jak zrobić gąsienicę, która się porusza? Potrzebny jest sztywny karton, farba, dziurkacz i sznurek. Z kartonu trzeba wyciąć kilka kółek, które następnie dziecko może pomalować jak mu fantazja dyktuje (bo przecież gąsienice są nie tylko zielone!), a następnie - po wyschnięciu farby - zrobić dziurkaczem po dwa otwory z każdego boku i połączyć je sznurkiem tak, żeby z przodu były supełki, a z tyłu luźniejszy sznurek, co umożliwi gąsienicy poruszanie się i już! Zabawa na 102!



A ponieważ dziś Pierwszy Dzień Wiosny, czyli także Dzień Bardzo Głodnej Gąsienicy, zatem życzymy Naszym Czytelnikom 
Wszystkiego Najsmaczniejszego i cudownej Wiosny!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Tato, zdobądź dla mnie księżyc" Eric Carle

Pamiętacie  "Konika morskiego" ? Przedstawiamy kolejną książkę o Tacie! Monika jest małą dziewczynką, która pragnie pobawić się z Księżycem. Ale jak to zrobić? Poprosić Tatę :-) Bo wiadomo, że Tata może wszystko, nawet zdobyć Księżyc! Tato, zdobądź dla mnie Księżyc To piękna książka o rodzicielstwie, o dziecięcych marzeniach i o tym, że Tata to prawdziwy bohater, który te marzenia stara się spełniać. Zresztą sami zobaczcie!

Rozmowa z Simoną Smataną

  Zdjęcie z archiwum Simony Smatany   Jest Pani artystką, ilustratorką i tworzy piękne książki dla dzieci. Wydaje się Pani również bardzo związana z naturą. Pani książki zostały przetłumaczone na ponad 12 języków. Czy może nam Pani opowiedzieć o swojej podróży artystycznej? Moja podróż to proces odkrywania siebie, który trwa przez całe życie. Choć zawsze lubiłam rysować i tworzyć, to dopiero podczas studiów odkryłam swoją pasję do ilustracji i opowiadania historii. Niestety moja rodzina nie postrzegała sztuki jako ścieżki kariery, która umożliwia przeżycie. Mnie samej wydawało się, że tylko kilkoro wybrańców może parać się ilustracją. Gdy spoglądam wstecz, to mam wrażenie, że to zarazem zabawne i smutne, bo tak myślałam, mając sześć lat. W tamtym czasie nie było nikogo, kto powiedziałby mi, że nie tak się rzeczy mają. Teraz jednak wiem, że każdy – jeśli tylko jest wystarczająco zdeterminowany – ma szansę zrealizować swoje marzenia. Po ukończeniu szkoły średniej czuła...

Przedstawiamy: Aina Bestard

Przedstawiamy dziś fenomenalną artystkę i wspaniałą osobę - Ainę Bestard! fot. Michał Popko Dziękuję bardzo, że zgodziła się Pani na rozmowę! Na swojej stronie napisała Pani, że pasję rysunku odziedziczyłaś w genach, a rysować nauczył Panią dziadek. Kiedy zdała sobie Pani sprawę, że rysowanie to jest właśnie to, co chce robić? Swoją karierę zawodową rozpoczęłam jako projektantka butów, ale w tym czasie związana byłam ze światem ilustracji – współpracowałam z Chispum i innymi wydawnictwami w Hiszpanii. Ale tak naprawdę uświadomiłam sobie, że moje miejsce jest w świecie ilustracji, kiedy zdałam sobie srawę, że w projektowaniu butów najbardziej lubię rysować wzory ich wnętrza i w ogóle rysować buty na papierze... Naprawdę lubię tę część mojej pracy jako projektanta – rysowanie i generowanie obrazów butów. Co kryje las? Co kryje morze? Detal i piękno, właśnie tak opisałabym Pani rysunki. Ale w Pani książkach nie sam detal jest istotny, to także (a...